Answer:
It will take the object 0.56 hours to travel 5 and one tenth km
Step-by-step explanation:
An object is traveling at a steady speed of 9 and nine tenths km/hour. This means the object is travelling at a speed of 9 1/10 km/hour.
Changing to improper fraction,
9 1/10 =( 10×9 +1)/10
= 91/10 = 9.1km/hour
The amount of time it will it take the object to travel 5 and one tenth km will be:
5 and one tenth = 5 1/10. Making it an improper fraction, = (5×10+1)10= 51/10
=5.1
Speed = distance/time
Distance = speed × time
Time = distance/ speed
= 5.1/ 9.1 = 0.56 hours