Respuesta :
Answer:
3/4 pan of lasagna costs $45.
Step-by-step explanation:
The cost of 1/ 3 pan of lasagna = $20
The amount of lasagna available in restaurant = 3/4 pan
Now cost of 1/3 pan lasagna = $20
So, the weight of 1 full pan =[tex]3 \times {\textrm{The cost of }}(\frac{1}{3}) {\textrm{pan of lasagna}}[/tex]
= 3 x$ 20 = $60
⇒ 1 complete pan costs $60
So, 3/4 pan costs [tex]\frac{3}{4} \times 60 = 45[/tex]
Hence, 3/4 pan of lasagna costs $45.
Answer:
Hence, 3/4 pan of lasagna costs $45
Step-by-step explanation: