Answer:
$113,000
Explanation:
Cash flow from operating activities:
= Net Income + Depreciation
= $220,000 + $15,000
= $235,000
Change in operating assets & liabilities:
Increase in accounts receivable = $53,000
Increase in inventory = $35,000
Increase in accounts payable = $12,000
Decrease in salaries payable = $46,000
Therefore,
Net cash flow from operating activities:
= Cash flow from operating activities - Increase in accounts receivable - Increase in inventory + Increase in accounts payable - Decrease in salaries payable
= $235,000 - $53,000 - $35,000 + $12,000 - $46,000
= $113,000