Answer:
option (A) 49 days
Explanation:
Data provided:
Net sales = $3,749.9 million
Accounts receivable on December 31, 2016 = $486.6 million
Accounts receivable on December 31, 2015 = $520.2 million
Now,
The duration from December 31, 2015 to December 31, 2016 = 365 days
Days sales outstanding = [tex]\frac{\textup{Average accounts receivable}}{\textup{Credit sales}}\times Number of days[/tex]
or
Days sales outstanding = [tex]\frac{\frac{\$486.6 + \$520.2}{2}\textup{million}}{\$\textup{3,749.9 million}}\times365[/tex]
or
Days sales outstanding = [tex]\frac{\$\textup{503.4 million}}{\$\textup{3,749.9 million}}\times365[/tex]
or
Days sales outstanding = 48.99 ≈ 49 days
Hence,
The correct answer is option (A) 49 days