An athletic stadium holds 105,000 fans. With a ticket price of $22, the average attendance has been 32,000. When the price dropped to $16, the average attendance rose to 50,000. Assuming that attendance is linearly related to ticket price, what ticket price would maximize revenue? Round ticket price to the nearest ten cents.

Respuesta :

Answer:

The revenue maximizing price will be $16.33.

Explanation:

The capacity of an athletic stadium is 105,000 people.

When the ticket price is $22, the attendance is 32,000.

When the ticket price is $16, the attendance is 50,000.

The slope of the demand curve will be

= [tex]\frac{50,000\ -\ 32,000 }{16\ -\ 22}[/tex]

= [tex]\frac{18,000}{-6}[/tex]

= -3,000

Q = -3,000p + b

At p = 16, Q = 50,000

50,000 = -3,000 (16) +  b

b = 98,000

The linear equation is

Q = -3,000p + 98,000

The total revenue will be

= [tex]Price\ \times\ Quantity[/tex]

= [tex]-3,000p^2 + 98,000p[/tex]

The marginal revenue will be

= [tex]\frac{d}{dp} (TR)[/tex]

= [tex]\frac{d}{dp} (-3,000p^2 + 98,000p)[/tex]

= -6,000p + 98,000

The total revenue will be maximized when the marginal revenue is equal to zero.

-6,000p + 98,000 = 0

p = [tex]\frac{98,000}{6,000}[/tex]

p = 16.33

ACCESS MORE
EDU ACCESS