Answer:
cash 205,400 debit
common stock 24,000 credit
additional paid-in
excess of par value: 181,400 credit
land 47,000 debit
common stock 5,500 credit
additional paid-in
excess of par value: 41,500 credit
treasury stock 21,620 debit
cash 21,620 credit
Explanation:
a) the cost will be subtract from the cash proceeds of the stocks:
stock cash income: 4,800 shares x $44 = 211,200
flotation cost: (5,800)
cash procced: 205,400
common stock (face value) 4,800 x $5 = 24,000
additional paid-in in excess of par value: 181,400
b)
land 47,000
common stock: 1,100 x 5 = 5,500
additional paid in: 41,500
c) purchase of treasury stock
cash disbursements: 470 x 46 = 21,620
treasury stock a cost therefore same as cash disbursements.