ListenA bicycle and its rider have a combined mass of 80. kilograms and a speed of 6.0 meters per second. What is the magnitude of the average force needed to bring the bicycle and its rider to a stop in 4.0 seconds?
a.1.2 × 102 N
b.3.2 × 102 N
c.4.8 × 102 N
d.1.9 × 103 N

Respuesta :

Answer:

a) [tex]1.2\times 10^2\ N[/tex]

Explanation:

t = Time taken

u = Initial velocity

v = Final velocity

a = Acceleration

[tex]v=u+at\\\Rightarrow a=\frac{v-u}{t}\\\Rightarrow a=\frac{0-6}{4}\\\Rightarrow a=-1.5\ m/s^2[/tex]

The acceleration of the bicycle and rider is -1.5 m/s²

Force

[tex]F=ma\\\Rightarrow F=80\times -1.5\\\Rightarrow F=-120\ N=-1.2\times 10^2\ N[/tex]

The magnitude of the average force needed to bring the bicycle and its rider to a stop is [tex]1.2\times 10^2\ N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico