Lester's just signed a contract that will provide the firm with annual cash inflows of $28,000, $35,000, and $42,000 over the next three years with the first payment of $28,000 occurring one year from today. What is this contract worth today at a discount rate of 7.25%?

Respuesta :

Answer:

$64,474.20

Explanation:

As for the information provided,

discount rate = 7.25%

First payment will be made at the end of year 1

Discounting factor = [tex]\frac{1}{(1+0.0725)^1} = 0.9324[/tex]

Thus, current value of payment = [tex]28,000 \times 0.9324[/tex] = $26,107.20

Discounting factor for receipts =

Year 1 = [tex]\frac{1}{(1+0.0725)^1} = 0.9324[/tex] = $28,000 [tex]\times[/tex] 0.9324 = 26,107.20

Year 2 = [tex]\frac{1}{(1+0.0725)^2} = 0.8694 = 35,000 \times 0.8694 = 30,429[/tex]

Year 3 = [tex]\frac{1}{(1+ 0.0725)^3} = 0.8106 = 42,000 \times 0.8106 = 34,045.20[/tex]

Therefore, value of contract today = - $26,107.20 + $26,107.20 + $30,429.0 + $34,045.20 = $64,474.20

ACCESS MORE
EDU ACCESS