Respuesta :

Answer:

a = 4.96 m/s²

Explanation:

Given,

The mass of the box, m = 51 Kg

The magnitude of the applied force, Fₐ = 485 N

The friction force on the box, Fₓ = 232 N

The net force acting on the box is,

                                 F = Fₐ - Fₓ

Substituting the given values in the above equation

                                  F = 485 - 232

                                    = 253 N

The acceleration of the crate is given by

                                   a = F/m

                                      = 253 / 51

                                      = 4.96 m/s²

Hence, the acceleration of the crate is, a = 4.96 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS