You are using a rope to lift a 14.5 kg crate of fruit. Initially you are lifting the crate at 0.500 m/s. You then increase the tension in the rope to 150 N and lift the crate an additional 1.15 m. During this d motion, how much work is done on the crate by the tension force?

Respuesta :

Answer:

W = 172.5 J

Explanation:

given,                                    

mass of the fruit crate = 14.5 kg

initial velocity to lift = 0.500 m/s

increase in the tension = 150 N

lift of crate = 1.15 m                  

work done by the tension = ?        

work done  = force x displacement

W = F s cos θ                                

θ = 0°                                    

W = F s x cos 0                                  

W = 150 x 1.15 x 1                

W = 172.5 J                                      

Work done on the crate by the tension force = W = 172.5 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico