Answer:90 m
Explanation:
Given
Velocity of river= 3m/s due to east
Velocity of boat w.r.t to river =10 m/s due to north
width of river=300 m
velocity of boat helps crossing the width of river in t
[tex]t=\frac{300}{10}=30 s[/tex]
in 30 s horizontal distance traveled by boat is
[tex]R=3\times 30 =90 m[/tex]