Electrons and protons travel from the Sun to the Earth at a typical velocity of 4.06 ✕ 105 m/s in the positive x-direction. Thousands of miles from Earth, they interact with Earth's magnetic field of magnitude 2.99 ✕ 10−8 T in the positive z-direction. Find the magnitude and direction of the magnetic force on a proton. Find the magnitude and direction of the magnetic force on an electron.

Respuesta :

Answer:

(a). The magnitude of the magnetic force on a proton is [tex]19.423\times10^{-22}\ N[/tex]

The direction of force in negative y direction.

(b). The magnitude of the magnetic force on a proton is [tex]19.423\times10^{-22}\ N[/tex]

The direction of force in positive y direction.

Explanation:

Given that,

Velocity [tex]v=4.06\times10^{5}\ m/s[/tex]

Magnetic field [tex]B=2.99\times10^{-8}\ T[/tex]

(a). For proton,

We need to calculate the force

Using formula of force

[tex]F=q(v\times B)[/tex]

Put the value into the formula

[tex]F=1.6\times10^{-19}\times4.06\times10^{5}\hat{i}\times2.99\times10^{-8}\hat{k}[/tex]

[tex]F=-19.423\times10^{-22}\hat{j}\ N[/tex]

Negative sign shows the direction of force in negative y direction

The magnitude of the magnetic force on a proton is [tex]19.423\times10^{-22}\ N[/tex]

(b). For electron,

Using formula of force

[tex]F=q(v\times B)[/tex]

Put the value into the formula

[tex]F=-1.6\times10^{-19}\times4.06\times10^{5}\hat{i}\times2.99\times10^{-8}\hat{k}[/tex]

[tex]F=19.423\times10^{-22}\hat{j}\ N[/tex]

The direction of force in positive y direction

The magnitude of the magnetic force on a proton is [tex]19.423\times10^{-22}\ N[/tex]

Hence, This is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS