Answer:
(a) [tex]\vec{J}=176.4\frac{kg*m}{s} \hat{j}[/tex]
(b) [tex]F=2125.30N[/tex]
Explanation:
(a) According to the law of conservation of energy, the potential energy of the person at 0.40 m is equal to its kinetic energy before the colision with the floor:
[tex]\Delta U=\Delta K\\mgh=\frac{mv^2}{2}\\v=\sqrt{2gh}\\v=\sqrt{2(9.8\frac{m}{s^2})(0.40m)}\\v=2.8\frac{m}{s}[/tex]
This is the initial velocity in the negative y-direction. Impulse is given by:
[tex]\vec{J}=\Delta \vec{p}\\\vec{J}=m\vec{v_f}-m\vec{v_i}\\\vec{J}=63kg(0 \hat{j})-63kg(-2.8\frac{m}{s} \hat{j})\\\vec{J}=176.4\frac{kg*m}{s} \hat{j}[/tex]
(b) The average force is:
[tex]F=\frac{J}{\Delta t}\\F=\frac{176.4\frac{kg*m}{s}}{0.083s}\\F=2125.30N[/tex]