Respuesta :
Answer:
Lilly's speed is two times John's speed.
Explanation:
m = Mass
a = Acceleration
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
The force they apply on each other will be equal
[tex]F=ma\\\Rightarrow a_l=\frac{F}{m_l}[/tex]
[tex]F=ma\\\Rightarrow a_j=\frac{F}{2m_l}\\\Rightarrow a_j=\frac{1}{2}a_l[/tex]
[tex]v=u+at\\\Rightarrow v_l=0+\frac{F}{m_l}\times t\\\Rightarrow v_l=a_lt[/tex]
[tex]v=u+at\\\Rightarrow v_l=0+\frac{F}{2m_l}\times t\\\Rightarrow v_j=\frac{1}{2}a_lt\\\Rightarrow v_j=\frac{1}{2}v_l\\\Rightarrow v_l=2v_j[/tex]
Hence, Lilly's speed is two times John's speed.