molarity of the sodium nitrate solution = 0.496 ≈ 0.5 M
Explanation:
First we need to determine the number of moles of sodium nitrate (NaNO₃).
number of moles = mass / molecular weight
number of moles of sodium nitrate = 5.31 / 85 = 0.062 moles
Now we determine the molarity of the solution with the following formula:
molarity = number of moles / solution volume (L)
molarity of the sodium nitrate solution = 0.062 / 0.125 = 0.496 ≈ 0.5 M
Learn more about:
molarity
https://brainly.com/question/10053901
#learnwithBrainly