Answer:
The magnitude of the acceleration is 1.34 m/s².
The direction of acceleration is 77.9° clockwise with west.
Explanation:
Given that,
Mass of jet = 17500 kg
Force on the plane = 36500 N due north
Force from the wind =14500 N
Angle = 75.0°
We need to calculate the net force on jet plane
Using formula of net force
[tex]F=36500\hat{j}+14500(-\cos70^{\circ}\hat{i}-\sin70^{\circ}\hat{j})[/tex]
We need to calculate the acceleration
[tex]a=\dfrac{36500\hat{j}+14500(-\cos70^{\circ}\hat{i}-\sin70^{\circ}\hat{j})}{17500}[/tex]
[tex]a=\dfrac{36500 j}{17500}+(\dfrac{-4959.29\ i}{17500}-\dfrac{13625.54\ j}{17500})[/tex]
[tex]a=-0.28\ i+1.307\ j[/tex]
The magnitude of the acceleration
[tex]a=\sqrt{(0.28)^2+(1.307)^2}[/tex]
[tex]a=1.34\ m/s^2[/tex]
We need to calculate the direction of the acceleration
Using formula of the direction
[tex]\tan\theta=\dfrac{j}{i}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\tan\theta=\dfrac{1.307}{0.28}[/tex]
[tex]\theta=\tan^{-1}\dfrac{1.307}{0.28}[/tex]
[tex]\theta=77.9^{\circ}[/tex]
The direction of acceleration is 77.9° clockwise with west.
Hence, The magnitude of the acceleration is 1.34 m/s².
The direction of acceleration is 77.9° clockwise with west.