Answer:
The minimum transnational speed is 4.10 m/s.
Explanation:
Given that,
Mass of solid ball = 0.6950 kg
Radius = 0.8950 m
Height = 1.377 m
We need to calculate the minimum velocity of the ball at bottom of the loop to complete the track
Using formula velocity at lower point
[tex]v_{min}=\sqrt{5gR}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]v_{min}=\sqrt{5\times9.8\times0.8950}[/tex]
[tex]v_{min}=6.62\ m/s[/tex]
We need to calculate the velocity
Using conservation of energy
P.E at height +K.E at height = K.E at the bottom
[tex]mgH+\dfrac{1}{2}mv^2=\dfrac{1}{2}m(\sqrt{5gR})^2[/tex]
[tex]v^2=(\sqrt{5gR})^2-2gH[/tex]
[tex]v^2=(6.62)^2-2\times9.8\times1.377[/tex]
[tex]v^2=16.8352[/tex]
[tex]v=\sqrt{16.8352}[/tex]
[tex]v=4.10\ m/s[/tex]
Hence, The minimum transnational speed is 4.10 m/s.