contestada

An average human being has about 5.0 L of blood in his or her body. If an average person were to eat 32.0 g of sugar (sucrose, C12H22O11, 342.30 g/mol), and all that sugar were dissolved into the bloodstream, how would the molarity of the blood sugar change?

Respuesta :

Answer: The change in molarity of blood is 0.0187 mol/L

Explanation:

The equation for molarity is given as:

M = m/V

where M is molarity (mol/L)

m = number of moles of solute

V = volume of solvent (Liters)

First step: Determine the number of moles in a specific mass

32g sugar (sucrose: C12H22O11) is dissolved in a 5L of blood.

In order to get the number of moles in a specific mass, divide the number of grams per mole into the size of the sample i.e 32g/(342.30 g/mol) = 0.0935 mol

Second step: Determine the change in molarity of blood sugar.

M = m/V

M = 0.0935 mol /5 L

M = 0.0187 mol/L

ACCESS MORE
EDU ACCESS