Answer:
d. Total cost = $13,200 + $33/unit
Explanation:
Variable cost per unit (x) is given by this following formula:
Variable cost per unit = a2-a1/b2-b1
Where,
a2 is the total cost at highest level of activity;
a1 is the total cost at lowest level of activity;
b2 are the number of units at highest level of activity;
b1 are the number of units at lowest level of activity.
then;
Total fixed cost (a) is given by subtracting total variable cost from total cost:
Total Fixed Cost = a2 – x*b2
= a1 – x*b1
We have,
at highest activity: b2 = 1600; a2 = $66000
at lowest activity: b1 = 1100; a1 = $49500
Variable Cost per unit = ($66000? $49500) ÷ (1600 units – 1100 units) = $16500/500 units
= $33 per unit
Total Fixed Cost = $33 per unit*1600 units
= $66000
= $66000 – $52800
= $13200
Therefore, The Total cost is $13,200 + $33/unit.