Answer:
4.39 s
Explanation:
The motion of the ball is a projectile motion, whose time of flight (the time it remains in the air) is given by
[tex]t=2\frac{u_y}{g}[/tex] (1)
where
[tex]u_y[/tex] is the initial vertical velocity of the projectile
[tex]g=9.8 m/s^2[/tex] is the acceleration of gravity
The initial vertical velocity of the ball is given by
[tex]u_y = u sin \theta[/tex]
where
u = 24.8 m/s is the initial speed
[tex]\theta=60^{\circ}[/tex] is the angle of projection
Substituting,
[tex]u_y = (24.8)(sin 60)=21.5 m/s[/tex]
And now by substituting into (1), we find the time of flight (the "hang time"):
[tex]t=\frac{2(21.5)}{9.8}=4.39 s[/tex]