Answer:
(a) 8.362 rad/sec
(b) 6.815 m/sec
(c) 9.446 [tex]rad/sec^2[/tex]
(d) 396.22 revolution
Explanation:
We have given that diameter d = 1.63 m
So radius [tex]r=\frac{d}{2}=\frac{1.63}{2}=0.815m[/tex]
Angular speed N = 79.9 rev/min
(a) We know that angular speed in radian per sec
[tex]\omega =\frac{2\pi N}{60}=\frac{2\times 3.14\times 79.9}{60}=8.362rad/sec[/tex]
(b) We know that linear speed is given by
[tex]v=r\omega =0.815\times 8.362=6.815m/sec[/tex]
(c) We have given final angular velocity [tex]\omega _f=675rev/min[/tex]
And [tex]\omega _i=79.9rev/min[/tex]
Time t = 63 sec
Angular acceleration is given by [tex]\alpha =\frac{\omega _f-\omega _i}{t}=\frac{675-79.9}{63}=9.446rad/sec^2[/tex]
(d) Change in angle is given by
[tex]\Theta =\frac{1}{2}(\omega _i+\omega _f)t=\frac{1}{2}(675+79.9)\times 1.05=396.22rev[/tex]