A firm is producing 24 units of output. At the 24th unit of output, marginal revenue is $5, and marginal cost is $4; at the 25th unit of output, marginal revenue is $4.50, and marginal cost is $4.50; at the 26th unit of output, marginal revenue is $4, and marginal cost is $5. This firm made the correct choice by producing only 24 units of output and then stopping. True / False.

Respuesta :

Answer:

False.

Explanation:

(1) Units produced = 24 units of output

At the 24th unit of output,

Marginal revenue = $5

Marginal cost = $4

MR ≠ MC

At the 25th unit of output,

Marginal revenue = $4.50

Marginal cost = $4.50

MR = MC

At the 26th unit of output,

Marginal revenue = $4

Marginal cost = $5

MR ≠ MC

A firm maximizes its profit at a point where the marginal revenue is equal to the marginal cost i.e. MR = MC.

It is clear from the above scenario that this firm doesn't stop at 24 units of output because at this point of production profit maximizing condition is not fulfilled which means MR ≠ MC.

This firm should stopped at 25 units of output where marginal revenue is equal to the marginal cost from the 25th unit of output.

ACCESS MORE
EDU ACCESS