Answer:
Ѱ[tex]S=-4.872MPa[/tex]
Explanation:
Hello,
For this exercise, it must be clear that the concentration is not given, nonetheless, one can assume it arbitrarily as 1M, thus, the solute potential turns out into:
Ѱ[tex]S=-iCRT=-2*1\frac{mol}{L} *0.00831\frac{MPa*L}{mol*K} *293.15K\\[/tex]
Ѱ[tex]S=-4.872MPa[/tex]
Nevertheless, if you have a different concentration, you just must change the 1M concentration by the one you're given and subsequently modify the answer.
Best regards.