Answer
given,
radius of earth = 6370 km
earths latitude = 55° N
time = 24 hour = 86400 s
angular speed = ω
a) [tex]\omega = \dfrac{2\pi}{T}[/tex]
[tex]\omega = \dfrac{2\pi}{86400}[/tex]
[tex]\omega = 7.27 \times 10^{-5}rad/s[/tex]
b) [tex]v = r\omega cos\theta[/tex]
[tex]v = 6370\times 7.27 \times 10^{-5}\times cos 55^0[/tex]
[tex]v = 266 m/s[/tex]
c) ω at equator
[tex]\omega = \dfrac{2\pi}{T}[/tex]
[tex]\omega = \dfrac{2\pi}{86400}[/tex]
[tex]\omega = 7.27 \times 10^{-5}rad/s[/tex]
d) [tex]v = r\omega cos\theta[/tex]
[tex]v = 6370\times 7.27 \times 10^{-5}\times cos 0^0[/tex]
[tex]v = 463 m/s[/tex]