contestada

You are sitting in a cart at the top of hill on a roller coaster. You have 10500 J of GPE. If your current weight is 539 N, how tall is the hill you are sitting on?

Respuesta :

Neetoo

Answer:

h = 19.5 m

Explanation:

Given data:

GPE = 10500 J

weight = 539 N

height = ?

Solution:

One newton = 0.101971621 Kg

539 N = 54.963 Kg

GPE = mgh

h = GPE / mg

h = 10500 Kg m². s⁻² /  54.963 Kg × 9.8 m/s²

h = 10500 m / 538.64

h = 19.5 m

Answer:

19.5

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico