SkyDoki
contestada

You are buying a can of tomato soup that weighs 8.5 oz. The cost of the can of soup is $0.89. What is the approximate unit price per ounce?


$7.57/oz

B
$0.11/oz

C
$0.09/oz

D
$0.10/oz

Respuesta :

D, divide .89 by 8.5 so then you get one ounce and the unknown. If you divide .89 by 8.5 you get .10470588 which rounds to .10

The approximate unit price per ounce is: D  $0.10/oz.

Using this formula

Unit price per ounce=Cost /Weight in oz

Where:

Cost=$0.89

Weight in oz=8.5 oz

Let plug in the formula

Unit price per ounce=$0.89/8.5 oz

Unit price per ounce=$0.10 per ounce

Inconclusion the approximate unit price per ounce is: D  $0.10/oz.

Learn more here:

https://brainly.com/question/2131916

ACCESS MORE
EDU ACCESS