Answer:$ 7425.89
Step-by-step explanation:
Formula to find the compound amount ( compounded semiannually) :-
[tex]A=P(1+\dfrac{r}{2})^{2n}[/tex] , where P is the principal amount, r is rate of interest ( in decimal), and n is time in years.
Given : P= $7000
r=2.975%=0.02975
Time : n= 2
Then, The amount in account after 2 years:-
[tex]A=7000(1+\dfrac{0.02975}{2})^{2\times2}\\\\=7425.88565609\approx7425.89[/tex]
Hence, Amount in account after 2 years = $ 7425.89