Respuesta :

Answer:

Gravitational force, F = 1054.65 N

Explanation:

Given,

The accelerating speed, a = 15 m/s²

The mass of your body, m = 155 lbs

                                           = 70.31 Kg

The gravitational force acting in a body is given by the relation

                                F = m x g

Where g is the acceleration due to gravity of the in which the velocity of the body changes its speed at a constant rate.

                   ∴            a = g

Substituting the values in the above equation

                                  F = 70.31 x 15

                                     = 1054.65 N

Hence, the gravitational force acting on you, F = 1054.65 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico