Answer:
[tex]75^{\circ}C[/tex]
Explanation:
When an amount of energy Q is supplied to a substance of mass m, the temperature of the substance increases by [tex]\Delta T[/tex], according to the equation:
[tex]Q=mC_s \Delta T[/tex]
where
[tex]C_s[/tex] is the specific heat capacity of the substance
Here we have
m = 700.0 g of water
[tex]C_s = 4.2 J/gC[/tex] is the specific heat capacity of water
[tex]Q=147000 J[/tex] is the energy supplied
Solving for [tex]\Delta T[/tex], we find that the temperature of the water increases by
[tex]\Delta T=\frac{Q}{mC_s}=\frac{147000}{(700)(4.2)}=50^{\circ}C[/tex]
The initial temperature was
[tex]T_1 = 25^{\circ}C[/tex]
So the final temperature will be
[tex]T_2 = T_1 + \Delta T=25+50=75^{\circ}C[/tex]