Answer:
500 Ns
Explanation:
According to the impulse theorem, the change in momentum of an object is equal to the impulse exerted on it. Mathematically:
[tex]\Delta p = I = F \Delta t[/tex]
where
[tex]\Delta p[/tex] is the change in momentum of the object
I is the impulse exerted, which is the product of
F, the net force exerted
[tex]\Delta t[/tex], the time interval during which the force is applied
In this problem,
F = 100 N is the force applied on the wagon
[tex]\Delta t=5 s[/tex] is the time interval
Substituting, we find the change in momentum of the wagon:
[tex]\Delta p = (100)(5)=500 Ns[/tex]