A playground merry-go-round has radius 2.10m and moment of inertia 2500kg*m^2 about a vertical axle through its center, and it turns with negligible friction.


A)A child applies an 18.0 N force tangentially to the edge of the merry-go-round for 16.0s . If the merry-go-round is initially at rest, what is its angular speed after this 16.0s interval?


in rad/s

B)How much work did the child do on the merry-go-round?



C)What is the average power supplied by the child?


I understand the jist of the question but am stuck on where to start

Respuesta :

Answer

Radius of the wheel r = 2.1 m

Moment of inertia I = 2500 Kg m²

Tangential force applied F = 18 N

Time interval t = 16 s

Initial angular speed ω1 = 0

Final angular speed ω2 = ?

Let α be the angular acceleration.

Torque applied τ = Iα

                         F r = Iα

Angular acceleration α = F r/I

                                    = [tex]\dfrac{18\times 2.1}{2500}[/tex]

                                    = 0.015 rad/s²

(a)From rotational kinematic relation

            Final angular speed ω₂ = ω₁ + αt

                                                 = 0 + (0.015 rad/s^2 * 16 s)

                                                 = 0.24 rad/s

(b) Work done W = 0.5 Iω₂² - (1/2)Iω₁²

                      = 0.5*( 2500 Kg m²)(0.24 rad/s)^2 - 0

                      =  72 J

(c) Average power supplied by the child P = W/t = [tex]\dfrac{72}{16}[/tex]

                                                                        = 4.5 watt        

ACCESS MORE
EDU ACCESS