Respuesta :
Answer:
The electric field is [tex]6\times 10^{5}\ N/C[/tex]
Solution:
As per the question:
Radius of the spherical shell, R = 50 cm = 0.5 m
Charge on the spherical shell, Q = [tex]4.0\mu C[/tex]
Charge placed at the center, Q' = [tex]2.00\mu C[/tex]
Now, the electric field at a distance, r = 30.0 cm = 0.3 m is given by:
[tex]\vec{E} = \vec{E_{point}} + \vec{E_{hsph}}[/tex]
where
[tex]\vec{E_{point}}[/tex] = electric field due to point charge
[tex]\vec{E_{hsph}}[/tex] = electric field inside the hollow sphere
[tex]\vec{E} = \frac{1}{4\pi epsilon_{o}}. \frac{(Q + Q')}{r^{2}} + 0[/tex]
[tex]\vec{E} = (9\times 10^{- 9})\times \frac{(2 + 4)\times 10^{- 6}}{0.3^{2}} + 0[/tex]
[tex]\vec{E} =6\times 10^{5}\ N/C[/tex]
The magnitude of electric field at the center of the spherical shell is [tex]6 \times 10^{5} \;\rm N/C[/tex].
Given data:
The radius of spherical shell is, r = 50 cm = 0.50 m.
The total charge placed on shell is, [tex]Q=4.0 \;\rm \mu C=4.0 \times 10^{-6} \;\rm C[/tex].
The charge at center of shell is, [tex]Q'=2.00 \;\rm \mu C=2.00 \times 10^{-6} \;\rm C[/tex].
The field distance is, d = 30 cm = 0.30 m.
The region where the electrostatic force is experienced by particles is known as electric field.
The magnitude of total electric field is given as,
Total electric field = Electric field due to point charge + Electric field due to charge inside the sphere
[tex]E=E' +E''\\\\E = \dfrac{kQ}{d^{2}}+\dfrac{kQ'}{d^{2}}[/tex]
Here, k is the Coulomb's constant.
Solving as,
[tex]E = \dfrac{k}{d^{2}}(Q+Q')\\\\E = \dfrac{9 \times 10^{9}}{0.30^{2}}((4 \times 10^{-6})+(2 \times 10^{-6}))\\\\E = 6 \times 10^{5} \;\rm N/C[/tex]
Thus, the magnitude of electric field at the center of the spherical shell is [tex]6 \times 10^{5} \;\rm N/C[/tex].
Learn more about the electric field here:
https://brainly.com/question/8971780