Respuesta :

Answer:

150.5 m

Explanation:

The motion of the car is a uniformly accelerated motion, so we can use the following suvat equation to find the displacement:

[tex]s=ut+\frac{1}{2}at^2[/tex]

where

s is the displacement

u is the initial velocity

t is the time

a is the acceleration

For the car in this problem,

u = 0

[tex]a=3.8 m/s^2[/tex]

Substituting t = 8.9 s, we find the displacement of the car at that time:

[tex]s=0+\frac{1}{2}(3.8)(8.9)^2=150.5 m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS