Answer:
The answer is: $251,081
Explanation:
To calculate how much money the company is saving you must first determine the present value of $1,200,000 (the cost of doing the work in one year) discounted by 11%.
Present value = $1,200,000 / 1.11 = $1,081,081
The amount saved is PV - actual cost = $1,081,081 - $830,000 = $251,081