Respuesta :

Neetoo

Answer:

K.E = 19125 j

Explanation:

Given data:

Mass = 150 Kg

Speed of car = 15 m/s

K.E = ?

Solution:

Formula:

K.E = 1/2 (mv²)

K.E = Kinetic energy

m = given mass

V = speed

now we will put the values in formula.

K.E = 1/2 (mv²)

K.E = 1/2 (150 Kg) (15²)

K.E = 1/2 150 Kg × 225 m²/s²

K.E = 0.5 × 225 m²/s² ×150 Kg

K.E = 19125 j

ACCESS MORE
EDU ACCESS