Answer:
v = 4374 Km/h
Explanation:
Given that,
Mass of the smaller object, m = 2 Kg
Mass of the bigger object, M = 1500 Kg
Velocity of the bigger object, V = 1.62 m/s
Velocity of the smaller object, v = ?
The product of its mass and velocity of a body is equal to its linear momentum. It is given by the formula
p = mv Kg m/s
To find the momentum of the bigger object, substitute M and V in the above equation
p = 1500 Kg x 1.62 m/s
= 2430 Kg m/s
The velocity imparted to the small body to attain this momentum is given by the relation
v = p/m m/s
= 2430 Kg m/s / 2 Kg
= 1215 m/s
By converting the velocity to Km/h
v = 4374 km/h
Hence, the velocity of the 2 Kg object is v = 4374 km/h