Answer: a) 453 b) 1537
Step-by-step explanation:
As per given , we have
Margin of error : E= 0.025
Critical value for 95% confidence interval : [tex]z_{\alpha/2}=1.96[/tex]
a) The prior estimate of population proportion : p=0.08
Required sample size :-
[tex]n=p(1-p)(\dfrac{z_{\alpha/2}}{E})^2\\\\=0.08(1-0.08)(\dfrac{1.96}{0.025})^2\\\\=452.386816\approx453[/tex]
The minimum sample size is 453 U.S. adults.
b) Since the prior estimate of population proportion is not available , so we take p= 0.5
Required sample size :-
[tex]n=0.5(1-0.5)(\dfrac{z_{\alpha/2}}{E})^2\\\\=0.25(\dfrac{1.96}{0.025})^2\\\\=1536.64\approx1537[/tex]
The minimum sample size is 1537 U.S. adults.