Tin (II) fluoride, formerly found in many kinds of toothpaste, is formed in this reaction: Sn (s) + 2HF (g) ——> SnF2 (s) + H2 (g) How many liters of HF are needed to produce 5.00 g of SnF2 at STP?

Respuesta :

1.34 L of HF

Explanation:

We have the following chemical reaction:

Sn (s) + 2 HF (g) → SnF₂ (s) + H₂ (g)

First we calculate the number of moles of SnF₂:

number of moles = mass / molecular weight

number of moles of SnF₂ = 5 / 157 = 0.03 moles

From the chemical reaction we see that 1 mole of SnF₂ are produced from 2 moles of SnF₂. This will mean that 0.03 moles of SnF₂ are produced from 0.06 moles of HF.

Now at standard temperature and pressure (STP) we can use the following formula to calculate the volume of HF:

number of moles = volume / 22.4 (L/mole)

volume of HF = number of moles × 22.4

volume of HF = 0.06 × 22.4 = 1.34 L

Learn more about:

problems with gases at STP

brainly.com/question/8857334

#learnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS