Answer:
[tex]C(n)=0.75n-0.50;\ \$7.00[/tex]
Step-by-step explanation:
Let
n-----> the number of sodas
C(n) -----> the total cost
we know that
The total cost is equal to the number of sodas multiplied by the cost of one soda minus $0.50 of the coupon
so
[tex]C(n)=0.75n-0.50[/tex]
For n=10 sodas
substitute the value of n in the equation
[tex]C(10)=0.75(10)-0.50[/tex]
[tex]C(10)=\$7.00[/tex]