Answer:
The mass of the child + skateboard is 50 kg
Explanation:
In this problem, we can apply Newton's second law:
F = ma
where
F is the net force on a system
m is the mass of the system
a is the acceleration of the system
In this problem, our system is the child + the skateboard. The net force on them is
F = 75 N
and their acceleration is
[tex]a=1.5 m/s^2[/tex]
So we can re-arrange the equation above to find their combined mass:
[tex]m=\frac{F}{a}=\frac{75}{1.5}=50 kg[/tex]