Respuesta :

Answer:

R= 7.09 m

Explanation:

Given that

u = 12 m/s (horizontallly)

h= 1.75 m

Time take to cover height 1.75 m

h= 1/2 g t²

t²= 2 h/g

t²= 2 x 1.75/10

t=0.59 s

The horizontal distance ,R

R= u .t

R= 12 x 0.59

R= 7.09 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS