Respuesta :
Answer:
78.85 g/mol
Explanation:
The molecular weight can easily be calculated from the ideal gas law if we have all the information since:
PV = nRT but n= m/MW
therefore substituting and rearranging the equation we have
PV= (m/MW) RT
MW= mRT/(PW)
attached please find the calculation

Explanation:
We know that 740 mm Hg = 0.97368 atm
According to ideal behavior for the vapor,
PV = nRT
here, R = 0.082 L [tex]atm mol^{-1}K^{-1}[/tex]
T = 273.15 + 62.7 = 335.85 K
V = [tex]6.81 \times 10^{-3}[/tex] L
Therefore, first we will calculate the number of moles as follows.
n = [tex]\frac{PV}{RT}[/tex]
= [tex]\frac{0.97368 \times 6.56 \times 10^{-3}}{0.082 \times 322.9}[/tex]
= [tex]0.241 \times 10^{-3}[/tex] moles
Now, molar mass of the given compound will be calculated as follows.
Number of moles = [tex]\frac{mass}{\text{molar mass}}[/tex]
[tex]0.241 \times 10^{-3} mol = \frac{0.0224 g}{\text{molar mass}}[/tex]
molar mass = 92.94 g/mol
Thus, we can conclude that molar mass of the compound is 92.94 g/mol.