Respuesta :
Answer:
82.32 J
Explanation:
Given:
Mass, [tex]m=2.80\textrm{ kg}[/tex]
Initial height, [tex]h_{1}=4.50\textrm{ m}[/tex]
Final height, [tex]h_{2}=1.50\textrm{ m}[/tex]
As the mass is dropped, its initial velocity is 0 m/s.
So, initial kinetic energy is also 0 J.
Now, according to conservation of energy,
Increase in Kinetic energy is equal to the decrease in potential energy.
Here, Decrease in potential energy is given as,
Δ[tex]PE=mg(h_{1}-h_{2})=2.8\times 9.8(4.50-1.50)=82.32\textrm{ J}[/tex]
Now, increase in kinetic energy is equal to the kinetic energy at height [tex]h_{2}[/tex] as the initial kinetic is 0.
∴ Kinetic energy at height 1.50 m above ground is given as the decrease in potential energy.
So, Kinetic energy = Decrease in potential energy = [tex]82.32\textrm{ J}[/tex]
Kinetic energy at height 1.50 m above ground is [tex]82.32\textrm{ J}[/tex].
Answer:
The Kinetic Energy of the mass at 1.5m is 82.32J. It is actually equivalent to the loss in Potential Energy.
Formulas:
Potential Energy = mgh
Kinetic Energy = [tex]\frac{1}{2}mv^{2}[/tex]
Third Equation of Motion ⇒ 2gS = Vf²-Vi²
While
m = mass of the object = 2.8kg
h = height of the object = 4.5m or 1.5m
v = velocity of the object
g = gravitational acceleration = 9.8m/s²
Steps:
Method 1
- Finding Potential Energy at 4.5m. (K.E at this point will be zero because the body is stationary.)
- Total P.E at 1.5m
- Difference of Potential Energies i.e. Loss of potential energy will be Gain in Kinetic Energy.
Alternatively
- Directly finding velocity at 1.5m height
- Directly calculating Kinetic Energy at 1.5m by putting velocity as found in Step 1.
Explanation Method 1:
P.E at 4.5m
=mgh
=2.8x9.8x4.5
=123.48J
P.E at 1.5m
=mgh
=2.8x9.8x1.5
=41.16J
Loss in P.E = Gain in Kinetic Energy
Kinetic Energy = 123.48-41.16
=82.32J
Explanation Method 2:
Velocity at height 1.5m
Third equation of motion:
2gS = Vf²-Vi²
2x9.8x(4.5-1.5) = Vf²-0²
(as distance traveled by the object is 4.5-1.5, initial velocity of the object at 4.5m is zero)
Vf²=58.8 (m/s²)²
Now, as
Kinetic Energy = [tex]\frac{1}{2} mv^{2}[/tex]
[tex]K.E = \frac{1}{2}*2.8*58.8[/tex]
K.E = 82.32J