Respuesta :

0.168 × 10²³ silver atoms

Explanation:

First we need to calculate the number of moles of silver:

number of moles = mass / molecular weight

number of moles of silver = 3.01 / 108 = 0.0279 moles

Now we use the Avogadro's number to find the number of atoms:

if in        1 mole of silver are 6.022 × 10²³ silver atoms

then in  0.0279 moles of silver are X silver atoms

X = (0.0279 × 6.022 × 10²³) / 1 = 0.168 × 10²³ silver atoms

Learn more about:

Avogadro's number

https://brainly.com/question/13272803

#learnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS