Respuesta :

Answer:

Mechanical advantage = 2.875

Explanation:

Given:

A diagram is shown below for the above scenario.

Length of ramp (Effort arm) = 4.6 m

Height of truck bed ( Resistance length) = 1.6 m

Mechanical advantage (MA) is the ratio of effort arm and resistance length.

So, mechanical advantage is given as,

[tex]MA=\frac{\textrm{Effort arm}}{\textrm{Resistance length}}= \frac{4.6}{1.6}=2.875[/tex]

Ver imagen DarcySea
ACCESS MORE
EDU ACCESS