A baker sells bread for $4 a loaf and rolls for $1 each. The baker needs to sell $24 worth of
baked goods by the end of the day.
Enter a linear equation that describes the problem.
= $24, where b is the number of
An equation for the value of the baked goods is
loaves of bread sold, and r is the number of rolls sold.