Respuesta :
Answer:
0.6 hours
Step-by-step explanation:
Let's say the swimming pool is 12,000 gallons.
The flow rate of the cold water pipe is:
12000 gal / 4 hr = 3000 gal/hr
The flow rate of the hot water pipe is:
12000 gal / 6 hr = 2000 gal/hr
If the cold water pipe is turned on for three hours, the volume of water is:
3000 gal/hr × 3 hr = 9000 gal
That leaves 3000 gallons. The time to fill the rest of the pool with both the cold and hot water pipes is:
3000 gal / (3000 gal/hr + 2000 gal/hr) = 0.6 hr
It takes 0.6 hours (36 minutes).
If cold water pipe is turned on and hot water pipe is turned on 3 hours later then it will take 36 minutes (or 0.6 hr) to them to fill the pool together.
Step-by-step explanation:
Given :
Cold water pipe can fill a swimming pool in 4 hours, and a hot water pipe in 6 hours.
Solution :
Let's say the swimming pool is x gallons.
The flow rate of the cold water pipe is,
[tex]\rm \dfrac{x}{4}\;gal/hr[/tex]
The flow rate of the hot water pipe is,
[tex]\rm \dfrac{x}{6}\;gal/hr[/tex]
If the cold water pipe is turned on for three hours, the volume of water is:
[tex]\rm \dfrac{x}{4} gal/hr\times 3 hr = \dfrac{3x}{4} \;gal[/tex]
The time to fill the rest of the pool with both the cold and hot water pipes is,
[tex]\rm \dfrac{\dfrac{x}{4}}{\dfrac{x}{4}+\dfrac{x}{6}}= \dfrac{1}{4}\times \dfrac{24}{10}\;hr[/tex]
= 0.6 hr
If cold water pipe is turned on and hot water pipe is turned on 3 hours later then it will take 36 minutes (or 0.6 hr) to them to fill the pool together.
For more information, refer the link given below
https://brainly.com/question/7359669?referrer=searchResults