Respuesta :
Answer:
Amount = $ 4955.29
Step-by-step explanation:
Given in question as
Mr. Arlo have Principal of $ 4000
He keep this amount in his bank account for 4 years having interest rate of 5.5 % at compounded annually .
As This is on Compound method so,
from compound interest method
Amount (A) = Principal (P) ([tex]1+ \frac{Rate}{100}[/tex])^T
So, A = 4000([tex]1+\frac{5.5}{100}[/tex])^4
Or, A = 4000(1.2388)
Or, A = 4000×1.2388
∴ Amount = 4955.29
Hence ,
The amount which Mr. Arlo have in his account after 4 years = $4955.25 Answer