Respuesta :

Answer:

Width = 16 cm

Step-by-step explanation:

Given that

Area of rectangle = 1024 cm²

Length of rectangle = four times the width

Let the width of rectangle be  W cm

Now we know that Area of rectangle = Length × Width

Or,                          Area of rectangle = (4 × width ) × width

                                1024 cm² = 4 × W²

                                [tex]\frac{1024}{4}[/tex] = W²

                                256 = W²

∴                               W = [tex]\sqrt{256}[/tex]

Or,                            W = 16 cm

Hence the width of given rectangle is 16 cm        Answer.

ACCESS MORE
EDU ACCESS