Answer:
No of clothes to be sold to gain $6000=20,000
Given:
Base salary = $4000
Rate of Commission = 10%
Amount salesman wants to earn in May = $6000
To find:
How much clothing units needed to be sold in order gain $6000 in may
Step by Step Explanation:
Solution;
According to the formula;
[tex]\text { Amount earned through commission }=\text { Total amount earned - Base salary }[/tex]
=6000 - 4000 = 2000
Also we know,
[tex]\text { Amount earned through commission }=\text { Rate of Commission } \times \text { clothing to be sold }[/tex]
Let the commission amount be x
[tex]10 \% \times x=2000[/tex]
[tex]10 / 100 \times x=2000[/tex]
[tex]0.1 \times x=2000[/tex]
[tex]x=20,000 \div 0.1[/tex]
x=20,000
Result:
Hence, the clothing to be sold in order to earn $6000 is 20,000 units.